Kancelaria

...

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia

Prawa konsumenta

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia

8 sierpnia 2024

dr Katarzyna Siemion

Udostępnij artykuł!

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia

Od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o zdrowiu publicznym, która wprowadza zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla osób poniżej 18 roku życia, a także sprzedaży ich w automatach i na terenie jednostek systemu oświaty, np. w sklepikach szkolnych. A ściślej ujmując, napojów z dodatkiem kofeiny lub tauryny, za które uważa się wyroby w postaci napojów będących środkiem spożywczym, ujętych w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w klasie 10.89 oraz w dziale 11, w których składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie.

W przypadku, gdy sprzedawca ma wątpliwości co do wieku kupującego, może żądać okazania dokumentu potwierdzającego jego wiek.

Wprowadzone przepisy są pokłosiem wyników badań naukowych przeprowadzonych przez zespół z Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, którego mam zaszczyt być członkiem Rady Naukowej. Z badań tych wynika, że spożywanie napojów energetycznych przez dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia może mieć szkodliwy wpływ na ich zdrowie. Instytut Sportu – PIB przygotował kampanię edukacyjną w tym zakresie pt. „Sportowa przygoda z Detektywem Zdrówko”. Więcej informacji o akcji, w tym materiały do wykorzystania, znajdą Państwo na stronie: https://szkolnyklubsportowy.pl/detektyw-zdrowko.

Nie wystarczy tylko wprowadzenie określonych przepisów prawa, ale także ważne jest wyjaśnienie, dlaczego te regulacje są zasadne. Dlatego jednym z najważniejszych środków służących przestrzeganiu prawa jest zrozumienie przez społeczeństwo, dlaczego faktycznie zostały one wprowadzone.

Osobiście, jako naukowca, cieszy mnie to, że przeprowadzane badania naukowe znajdują faktyczne zastosowanie i są podstawą dla ustawodawcy do wprowadzania zmian w prawie, a przez to zwiększania bezpieczeństwa i świadomości społeczeństwa.